Skład Rady Programowej


MARIUSZ GRZEGORZEK - Przewodniczący Rady

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, grafik, realizator telewizyjny, twórca teledysków, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Urodził się 20 stycznia 1962 roku w Cieszynie.

W latach 1980-1984 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1991 roku uzyskał dyplom na Wydziale Reżyserii Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej.
Od 1989 wykładowca w od roku 2009 Profesor Zwyczajny PWSFTviT w Łodzi, od roku 2012 Rektor tej uczelni.

Reżyseruje przede wszystkim w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, ale także w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i w Teatrze Telewizji.

Inscenizacje Grzegorzka są kameralne, skupione na psychologii postaci i relacjach między nimi, operują zbliżeniem i szczegółem.
Wystawia głównie angielskie i amerykańskie dramaty psychologiczne: Jad Ronalda Harwooda (1994), Szklana menażeria (1997), Tramwaj zwany pożądaniem (1998) i Skóra węża (2002) Tennessee Williamsa w łódzkim Teatrze im. Jaracza, a w Teatrze Telewizji Z prochu powstałeś... Harolda Pintera (1998), Simpatico Sama Sheparda (2000), czy Zdaniem Amy Davida Hare'a (2002). W ostatnich latach na łódzkiej scenie przygotował m.in.: Na wsi Martina Crimpa (2003) i Blask życia Rebeki Gilman (2005). Wyreżyserował bolesne, intymne spektakle na motywach dramatów Judith Thompson - Lwa na ulicy (2006) oraz Habitat (2007). W 2008 roku Grzegorzek po raz pierwszy zmierzył się także z teatralną klasyką. W Łodzi pokazał Makbeta Williama Szekspira.

Debiutancki, przejmujący film Grzegorzka Rozmowa z człowiekiem z szafy został wyróżniony nagrodą za debiut na festiwalu w Wenecji, Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1993 roku, nagrodą im. Andrzeja Munka oraz nagrodą za debiut reżyserski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Aleksandrii (1994). W 1999 roku reżyser nakręcił halucynacyjny film o związku kobiety z mężczyzną - Królową aniołów, w której splatały się ze sobą dwa światy, współczesny i dawny. Ostatni jego film Jestem Twój zdobył uznanie widzów i krytyków dzięki niezwykle intensywnemu aktorstwu i współczesnej formie inscenizacji. Aktorzy i aktorki filmu Grzegorzka byli wielokrotnie wyróżniani i nagradzani.


JAN KOMASA

Urodził się 28 października 1981 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zrealizowany na zaliczenie II roku Łódzkiej Szkoły Filmowej krótkometrażowy film „Fajnie, że jesteś”, został wybrany spośród ponad tysiąca tytułów do konkursu w sekcji Cinefondation festiwalu w Cannes (2004), gdzie otrzymał III nagrodę. Współtwórca noweli „Oda do radości”, za którą dostał wspólnie z Maciejem Migasem i Anną Kazejak-Dawid Nagrodę Specjalną Jury XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Twórca spektaklu teatralnego „Golgota Wrocławska” nagrodzonego na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w 2009 roku w Sopocie m.in. Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego oraz Grand Prix za reżyserię. W jego dorobku znajdują się filmy reklamowe oraz teledyski.
W 2011 nakręcił swój pełnometrażowy debiut „Sala samobójców”, który okazał się ogromnym sukcesem, zarówno wśród widowni jak i krytyki, i otrzymał liczne nagrody dla filmu, reżysera i reszty twórców i odtwórców.


PIOTR DUMAŁA - Z-ca Przewodniczącego

Wybitny autor filmów animowanych, cenionych za niepowtarzalny styl, perfekcję wykonania i malarskość. Urodził się 9 lipca 1956 roku w Warszawie. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom w 1982 roku. Jego filmy to wielkie obrazy filozoficzne niepozbawione humoru, dystansu i ironii. Wielokrotnie sięgał do arcydzieł światowej literatury i przenosił ją z powodzeniem na język filmu animowanego. Zrealizował między innymi „Franza Kafkę” na motywach twórczości Kafki oraz „Łagodną” i „Zbrodnię i Karę” na podstawie F. Dostojewskiego. Kilka lat temu rozpoczął kolejny etap swojej twórczości i zrealizował z sukcesem pierwszy pełnometrażowy film aktorski - „Las”. Film zdobył uznanie krytyki polskiej i międzynarodowej i był pokazany na wielu festiwalach na całym świecie.
Piotr Dumała jest ponadto rysownikiem, ilustratorem, autorem plakatów, eseistą i prozaikiem. Wielokrotnie publikował swoje utwory literackie i rysunki w polskiej prasie.
Wykładowca Konstfack College of Art i Harvard University. Profesor Zwyczajny i Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.


Opublikował: Maria Pułaska
Publikacja dnia: 21.10.2013
Podpisał: Maria Pułaska
Dokument z dnia: 27.09.2013
Dokument oglądany razy: 2934
22.02.2020 // bip.kadr.com.pl/bip