bip.gov.pl
RSS
A A A K
SmodBIP
To jest wersja archiwalna z dnia 09.10.2013, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: treść

O Studiu Filmowym KADR

Studio Filmowe KADR zostało założone w 1955 roku i do dziś jest synonimem tego, co najlepsze w polskim kinie. To właśnie tutaj powstawały najważniejsze tytuły Kawalerowicza – długoletniego dyrektora KADRU, Wajdy, Munka, Morgensterna, Kutza czy Konwickiego. Filmy Studia wyróżnianie były wieloma prestiżowymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach oraz otrzymywały nominacje do Oscara, wśród nich znalazły się m.in. :
"Faraon" - Nominacja do Oscara
"Kanał" - Nagroda Specjalna Jury, Cannes
"Człowiek na torze" - Kryształowy Glob, Karlove Vary
"Matka Joanna od Aniołów" - Nagroda Specjalna Jury, Cannes
"Noce i dnie" - Nominacja do Oscara; Srebrny Niedźwiedź dla Jadwigi Barańskiej, Berlin

W 2008 roku Studio Filmowe KADR rozpoczęło nowy rozdział swojej działalności decydując się na produkcję filmu „Rewers” - debiutu młodego reżysera Borysa Lankosza.
Główną ideą KADRU stało się od tej pory świadome nawiązywanie do dawnego Zespołu Filmowego przy jednoczesnym nieinwazyjnym łączeniu debiutów z produkcjami cenionych autorów filmowych.
Najnowsze produkcje Studia to m.in. wyróżnione międzynarodowo filmy: "Sala samobójców" Janka Komasy ( światowa premiera na MFF w Berlinie 2011 ), „Baby są jakieś inne" ( Karlove Vary ) w reżyserii Marka Koterskiego, głośny już film " Jesteś Bogiem" ( Cottbus FilmFestival, Gdynia Film Festival ) Leszka Dawida oraz wielka polska produkcja "Hiszpanka" w reżyserii Łukasza Barczyka, która swoją premierę będzie miała w 2014 roku.

W 2011 roku KADR, zgodnie z decyzją Ministra Kultury, przejął spuściznę po Studiu Filmowym OKO. Od czerwca 2013 roku Studio KADR otworzyło swój kanał na portalu YouTube, gdzie udostępniło za darmo ponad 30 zrekonstruowanych cyfrowo klasyk i arcydzieł polskiego kina. Kanał po trzech miesiącach działalności odnotował rekordową liczbę - około 50.000 subskrybentów, których grupa poszerza się z każdym dniem.
Współpraca z tak wielkim portalem pokazała, że Studio liczy się z nowymi trendami technologicznymi i potrafi je ciekawie łączyć z promocją i łatwym dostępem do polskiego kina. A ma jeszcze dużo do pokazania. W jego portfolio znajduje się ponad 600 filmów.Opublikował: Maria Pułaska
Publikacja dnia: 09.10.2013
Podpisał: Maria Pułaska
Dokument z dnia: 09.10.2013
Dokument oglądany razy: 959